Historie knihovny
Lidová knihovna v Sadské byla založena v roce 1880 z výtěžku hudebních zábav, pořádaných učitelským sborem. Umístěna byla ve třídě staré školy na náměstí. Vlastnila tehdy 900 knih. Ve třicátých letech se už půjčovalo 9.600 – 11.500 knih ročně a knihovnu navštěvovalo přibližně 230 čtenářů. Půjčování zajišťoval zpravidla učitel mimo své zaměstnání.
V roce 1947 je knihovna umístěna v budově bývalé Občanské záložny (stará škola) v 1. patře ve dvou místnostech. Má 5 000 svazků a za rok se v ní půjčí 14.000 knih.
V roce 1955 měla knihovna 312 čtenářů.
Od roku 1968 je provoz knihovny veden stálými pracovnicemi a je řízena metodickým oddělením Okresní knihovny. Počet vypůjčených knih a časopisů stále stoupal (18.000 v roce 1977). Kromě toho knihovna pořádala pro dospělé a děti ZŠ besedy se známými spisovateli.
Během své existence se knihovna několikrát stěhovala (ul. Husova dům č. 370, Husarka, Palackého nám. č.p.257) dnes je umístěna v přízemí budovy bývalé školky na Palackého náměstí 3.
Od roku 1974 zdejší knihovna vede dalších 11 místních knihoven v okolních obcích. Výpůjční činnost se zvýšila na 26.000 knih a časopisů ročně z výběru 24.000 titulů knih, včetně knižního fondu MLK.
Od roku 1992 nese knihovna jméno místního spisovatele Karla Viky.
Deska K. Viky, která je umístěna na domu p. O. Houžvičky
V roce 1994 se jejím zřizovatelem stal Městský úřad v Sadské.
V roce 2001 byla knihovna převedena pod Kulturní informační centrum (KIC)
V roce 2002 se u nás zavádí internet a z katalogizačních lístků přechází na počítačový knihovnický systém Lanius, poté Clavius.
Nyní od roku 2018 pracujeme v automatizovaném knihovním systému KOHA, který umožňuje půjčování i audioknih.
V roce 2014 proběhla v naší knihovně velká rekonstrukce. Byly zhotoveny nové podlahy, stropy, zabudována nová svítidla a vyměněna nová okna do zahrady a celkově přebudován interiér.
K roku 2020 je v knihovně 16 183 knihovních jednotek, z toho 11282 v beletrii 4571 v naučné literatuře. Registrovaných čtenářů je nyní 455.
V roce 2021 je hlavním tématem knihoven
udržitelnost – ,,zelená knihovna“
Vychází z cílů udržitelného rozvoje formulovaných Organizací spojených národů a mnohé zahraniční knihovny i mezinárodní knihovnické iniciativy již vzaly tento koncept za svůj.
V naší knihovně, tento přístup realizujeme v praxi již několik let jako samozřejmost. Proto je myšlenka ,,Mysli globálně, jednej lokálně“ naplňována každodenní rutinou.
Hlavní body, ve kterých máme jasno:
- Třídíme odpad (plasty, papír, směs a biologický odpad).
- Recyklujeme, již použitý materiál, jako jsou různé obaly, krabičky, skořápky, ale i ořechy, listy, šišky atd. při našich pravidelných tvoření ch a akcích knihovny.
- Pěstujeme bylinky a květiny na vlastním záhoně, na kterém spotřebujeme i odpad z čaje i kávy (hnojivo) provozujeme hmyzí hotel, plníme ptačí krmítko a od léta 2020, nově využíváme i dešťovou vodu.
- Při provozu knihovny, obracíme každý papír 2x až 3x a to doslova. Na list papíru nejdříve tiskneme, poté využijeme i jeho druhou stranu a nakonec z něj opět tvoříme, střiháme a vyrábíme. Až zbylý produkt vytřídíme do odpadu.
To vše je součástí chodu knihovny již několik let a přispívá k povědomí o udržitelnosti zdrojů a směřuje nejen děti k citlivému přístupu k přírodě a i k sobě navzájem.
Zdroj: udrzitelna-knihovna.cz, Ing. Jan Juras